Skip to content

286 Mc Henry DriveParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block3701
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,490
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$417,900
50%
Improvement Value:$418,100
50%
Total Assessment$836,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,790+2.8%
2024$11,464+8.3%
2023$10,587+5.2%
2022$10,061+16.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1966