Skip to content

172 Fredrick StParamus, NJ 07652

Built 1962

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block3801
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,468
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,000
51%
Improvement Value:$386,700
49%
Total Assessment$794,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,176+2.6%
2024$10,894+8.1%
2023$10,075+5.2%
2022$9,578-7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962