Skip to content

290 Beechwood Dr.Paramus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Jun 23, 2015

Property Information

Block3704
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,417
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,000
51%
Improvement Value:$391,200
49%
Total Assessment$798,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,220+3.1%
2024$10,878+8.6%
2023$10,012+5.2%
2022$9,519+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft2,417DeedBook 1988, Page 503Recorded7/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1951