Skip to content

250 Concord DriveParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$1,260,000
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block3810
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,882
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,900
28%
Improvement Value:$1,062,300
72%
Total Assessment$1,475,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,958+2.6%
2024$20,430+7.8%
2023$18,943+5.3%
2022$17,996-1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,260,000

From:

To:

Sq Ft3,882DeedBook 2019, Page 1282Recorded8/11/2015

Property Sale

Sale
$1,370,000

From:

To:

Sq Ft3,855DeedBook 9360, Page 312Recorded7/18/2007

Property Sale

Sale
$212,500

From:

To:

Sq Ft1,059DeedBook 8618, Page 432Recorded10/1/2003

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$272,500

From:

To:

Sq Ft1,059DeedBook 8402, Page 184Recorded9/12/2001