Skip to content

335 Bullard AvenueParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Jul 13, 2022

Property Information

Block4608
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,642
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$397,300
32%
Improvement Value:$847,700
68%
Total Assessment$1,245,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,659+2.6%
2024$17,216+8.0%
2023$15,943+5.3%
2022$15,145-12.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,350,000

From:

To:

Sq Ft3,642DeedBook 4775, Page 1132Recorded8/16/2022

Property Sale

Sale
$880,000

From:

To:

Sq Ft3,880DeedBook 1154, Page 761NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/20/2012

Property Sale

Sale
$945,000

From:

To:

Sq Ft3,880DeedBook 22, Page 1846NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/5/2009

Property Sale

Sale
$1,070,000

From:

To:

Sq Ft1,367DeedBook 9027, Page 305Recorded3/3/2006

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,367DeedBook 8776, Page 991Recorded2/2/2005

Property Built

Built

Year Built: 2002