Skip to content

225 Addison PlaceParamus, NJ 07652

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2011

Property Information

Block3805
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,184
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,800
35%
Improvement Value:$720,300
65%
Total Assessment$1,108,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,705+2.5%
2024$15,319+8.0%
2023$14,186+5.2%
2022$13,479-14.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,094DeedBook 9278, Page 430Recorded3/26/2007

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$272,500

From:

To:

Sq Ft1,084DeedBook 8429, Page 141Recorded12/17/2001