Skip to content

221 Addison PlaceParamus, NJ 07652

Built 2011

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 10, 1989

Property Information

Block3805
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,705
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,800
37%
Improvement Value:$668,200
63%
Total Assessment$1,056,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,954+2.5%
2024$14,582+8.1%
2023$13,495+5.3%
2022$12,821-7.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 7333, Page 693