Skip to content

324 Cadmus AvenueParamus, NJ 07652

Built 2019

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Mar 28, 2018

Property Information

Block3810
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,356
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,400
23%
Improvement Value:$1,363,400
77%
Total Assessment$1,769,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,225+2.5%
2024$24,612+7.6%
2023$22,868+5.2%
2022$21,740+184.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 2923, Page 45Recorded4/25/2018