Skip to content

256 Concord DriveParamus, NJ 07652

Built 2018

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Feb 29, 2016

Property Information

Block3810
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,298
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,700
21%
Improvement Value:$1,534,600
79%
Total Assessment$1,948,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,767+2.6%
2024$27,072+1.8%
2023$26,588+5.2%
2022$25,279+150.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,298DeedBook 2205, Page 97Recorded3/8/2016

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,298DeedBook 1867, Page 1483Recorded2/20/2015