Skip to content

225 Midwood RoadParamus, NJ 07652

Built 1979

Last Sale Price
$489,000
Last Sale Date
May 25, 2000

Property Information

Block4004
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,774
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$475,200
38%
Improvement Value:$767,700
62%
Total Assessment$1,242,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,278+3.2%
2024$16,745+1.3%
2023$16,533+4.1%
2022$15,878+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$489,000

From:

To:

Sq Ft3,774DeedBook 8277, Page 307Recorded6/2/2000

Property Sale

Sale
$562,000

From:

To:

Sq Ft3,774DeedBook 8243, Page 24NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/24/2000

Property Built

Built

Year Built: 1979