Skip to content

502 Paramus RoadParamus, NJ 07652

Built 1957

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Dec 24, 2000

Property Information

Block4004
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage1,928
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,000
55%
Improvement Value:$322,000
45%
Total Assessment$708,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,708-3.5%
2024$10,060+7.9%
2023$9,327+3.6%
2022$9,007+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,928DeedBook 8343, Page 134Recorded1/23/2001

Property Built

Built

Year Built: 1957