Skip to content

277 Midwood RoadParamus, NJ 07652

Built 1964

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block4004
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,921
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,200
55%
Improvement Value:$372,700
45%
Total Assessment$822,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,972+1.3%
2024$10,830+5.8%
2023$10,235+3.7%
2022$9,871+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft1,921DeedBook 3328, Page 2481Recorded8/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1964