Skip to content

271 Midwood RoadParamus, NJ 07652

Built 1959

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block4004
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,441
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$451,300
45%
Improvement Value:$545,100
55%
Total Assessment$996,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,508+3.0%
2024$13,120+8.2%
2023$12,127+3.9%
2022$11,666-3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959