Skip to content

170 Morningside RoadParamus, NJ 07652

Built 2022

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block4106
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,200
25%
Improvement Value:$1,195,200
75%
Total Assessment$1,600,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,916+6.4%
2024$21,530+176.0%
2023$7,800+6.4%
2022$7,334+7.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 4327, Page 83Recorded8/12/2021