Skip to content

351 Elmwood DrParamus, NJ 07652

Built 1967

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Aug 15, 2005

Property Information

Block4402
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,312
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$437,800
54%
Improvement Value:$367,100
46%
Total Assessment$804,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,658+2.9%
2024$11,326+8.2%
2023$10,465+5.2%
2022$9,950+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft2,312DeedBook 8888, Page 362Recorded9/1/2005

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 7996, Page 765NU CodeFamily (1)Recorded8/19/1997

Property Built

Built

Year Built: 1967