Skip to content

373 Elmwood DrParamus, NJ 07652

Built 1967

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Nov 27, 2024

Property Information

Block4402
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,018
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,300
51%
Improvement Value:$399,400
49%
Total Assessment$807,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,375+3.0%
2024$11,043+8.7%
2023$10,162+5.6%
2022$9,626+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

Sq Ft2,018DeedBook 5433, Page 1731Recorded2/21/2025

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,018DeedBook 2918, Page 1773NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/20/2018

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,018DeedBook 30, Page 196Recorded2/18/2009

Property Built

Built

Year Built: 1967