Skip to content

411 Valley View AveParamus, NJ 07652

Built 2001

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Jul 8, 2014

Property Information

Block4413
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,472
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$417,300
31%
Improvement Value:$910,900
69%
Total Assessment$1,328,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,874+2.7%
2024$18,374+24.1%
2023$14,810+5.3%
2022$14,070-3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$890,000

From:

To:

Sq Ft3,472DeedBook 1716, Page 2033Recorded7/29/2014

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,268DeedBook 8595, Page 552Recorded7/11/2003

Property Built

Built

Year Built: 2001