Skip to content

29 Gilbert AveParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jul 29, 2005

Property Information

Block4506
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$391,700
69%
Improvement Value:$179,600
31%
Total Assessment$571,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,983+2.5%
2024$7,787-3.3%
2023$8,053+5.4%
2022$7,640+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 8867, Page 251Recorded8/15/2005

Property Sale

Sale
$327,500

From:

To:

Sq Ft1,571DeedBook 8402, Page 914Recorded9/13/2001

Property Built

Built

Year Built: 1954