Skip to content

256 Purdue CourtParamus, NJ 07652

Built 1980

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Aug 5, 2020

Property Information

Block4004
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,264
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,100
43%
Improvement Value:$591,000
57%
Total Assessment$1,037,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,344+2.9%
2024$13,944+8.0%
2023$12,913+3.9%
2022$12,423-7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000

From:

To:

Sq Ft3,264DeedBook 3767, Page 314Recorded10/15/2020

Property Built

Built

Year Built: 1980