Skip to content

485 Mason Pl.Paramus, NJ 07652

Built 1986

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
May 19, 2015

Property Information

Block4004
Lot34
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,310
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$502,500
35%
Improvement Value:$932,600
65%
Total Assessment$1,435,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,048+2.9%
2024$19,486+7.9%
2023$18,055+4.3%
2022$17,312+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft4,310DeedBook 1950, Page 1244Recorded5/29/2015

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

DeedBook 7805, Page 763Recorded7/25/1995

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft14DeedBook 7620, Page 893Recorded7/22/1993

Property Built

Built

Year Built: 1986