Skip to content

S 30 Route 17Paramus, NJ 07652

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$1,039,800
Last Sale Date
Jul 6, 1999

Property Information

Block501
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SRC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage7.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,024,000
76%
Improvement Value:$6,819,200
26%
Total Assessment$26,389,220

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$389,350+0.3%
2024$388,231-0.1%
2023$388,689-6.0%
2022$413,346+21.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$1,039,800

From:

To:

DeedBook 8248, Page 546NU CodeGovernment (15)Recorded2/15/2000