Skip to content

475 Wilson AveParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Dec 15, 2000

Property Information

Block5605
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,854
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,300
67%
Improvement Value:$205,700
33%
Total Assessment$629,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,877+3.1%
2024$8,609+9.5%
2023$7,863+5.3%
2022$7,469+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,854DeedBook 8338, Page 606Recorded1/10/2001

Property Built

Built

Year Built: 1951