Skip to content

234 Carletta CourtParamus, NJ 07652

Built 1958

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Aug 6, 2020

Property Information

Block5605
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,147
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,500
48%
Improvement Value:$466,900
52%
Total Assessment$900,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,786+2.9%
2024$12,427+9.8%
2023$11,318+16.3%
2022$9,731+6.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft2,147DeedBook 3790, Page 1630Recorded10/27/2020

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft2,147DeedBook 3360, Page 370Recorded9/26/2019

Property Built

Built

Year Built: 1958