Skip to content

96 Azalea StreetParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$252,500
Last Sale Date
Jan 27, 1997

Property Information

Block6007
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,400
54%
Improvement Value:$337,300
46%
Total Assessment$731,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,286+3.3%
2024$9,959+8.6%
2023$9,168+5.3%
2022$8,707+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$252,500

From:

To:

DeedBook 7976, Page 992Recorded6/6/1997

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 7455, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1951