Skip to content

161 Arundel RdParamus, NJ 07652

Built 2020

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 27, 2020

Property Information

Block5912
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,000
27%
Improvement Value:$1,055,200
73%
Total Assessment$1,447,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,780-1.7%
2024$23,179+8.3%
2023$21,396+208.5%
2022$6,935+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,064DeedBook 3769, Page 495Recorded10/16/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,036DeedBook 8608, Page 220Recorded8/27/2003