Skip to content

169 Birchwood RdParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Dec 12, 1997

Property Information

Block5914
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,722
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,000
45%
Improvement Value:$472,700
55%
Total Assessment$864,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,195+4.6%
2024$11,655+8.8%
2023$10,713+5.3%
2022$10,170+29.3%
Property History

Property Sale

Sale
$174,000

From:

To:

DeedBook 8028, Page 9Recorded12/17/1997

Property Built

Built

Year Built: 1950