Skip to content

174 Reid WayParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block5914
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,000
69%
Improvement Value:$176,000
31%
Total Assessment$568,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,939+3.7%
2024$7,658+11.4%
2023$6,876+5.3%
2022$6,532+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950