Skip to content

601 Craig AveParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block5915
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,100
70%
Improvement Value:$169,100
30%
Total Assessment$563,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,870+0.1%
2024$7,865+8.9%
2023$7,220+5.4%
2022$6,852+8.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951