Skip to content

606 Freeland Ave.Paramus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Nov 22, 2013

Property Information

Block5915
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,300
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$401,800
34%
Improvement Value:$772,800
66%
Total Assessment$1,174,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,637+3.0%
2024$16,147+8.5%
2023$14,883+5.5%
2022$14,109-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft3,300DeedBook 1576, Page 1155Recorded12/4/2013

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

DeedBook 7764, Page 167Recorded1/27/1995

Property Built

Built

Year Built: 1951