Skip to content

610 Freeland AveParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 10, 1997

Property Information

Block5915
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,480
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$399,400
54%
Improvement Value:$340,300
46%
Total Assessment$739,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,150+3.8%
2024$9,776+8.9%
2023$8,979+5.5%
2022$8,515+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$222,500

From:

To:

DeedBook 7994, Page 685Recorded8/13/1997

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 7366, Page 849

Property Built

Built

Year Built: 1951