Skip to content

139 Birchwood Rd.Paramus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2015

Property Information

Block5915
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,200
59%
Improvement Value:$284,400
41%
Total Assessment$690,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,446+3.4%
2024$9,133+9.0%
2023$8,381+5.5%
2022$7,947+9.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951