Skip to content

95 Greenbriar RoadParamus, NJ 07652

Built 2012

Last Sale Price
$607,504
Last Sale Date
Nov 5, 2015

Property Information

Block6007
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,516
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$428,000
29%
Improvement Value:$1,047,400
71%
Total Assessment$1,475,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,019+2.7%
2024$20,460+7.7%
2023$18,990+5.9%
2022$17,928+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$607,504

From:

To:

Sq Ft2,516DeedBook 2138, Page 2303Recorded12/23/2015

Property Sale

Sale
$1,112,000

From:

To:

Sq Ft2,516DeedBook 1444, Page 1854NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/3/2013

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,497DeedBook 1172, Page 582Recorded10/11/2012

Property Built

Built

Year Built: 2012