Skip to content

86 Azalea StreetParamus, NJ 07652

Built 1951

Owner
---
Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Sep 5, 2025

Property Information

Block6007
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$402,100
73%
Improvement Value:$152,300
27%
Total Assessment$554,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,741+3.4%
2024$7,486+9.1%
2023$6,864+5.4%
2022$6,514+3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$860,000
Sq Ft936DeedBook 5603, Page 797Recorded9/18/2025

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 7473, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1951