Skip to content

718 Evans StreetParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 25, 1996

Property Information

Block6721
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,673
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,600
54%
Improvement Value:$315,600
46%
Total Assessment$686,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,706+3.1%
2024$9,413+7.6%
2023$8,746+5.4%
2022$8,299+7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 7868, Page 84Recorded4/9/1996

Property Built

Built

Year Built: 1953