Skip to content

723 Lafayette StParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block6721
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,000
70%
Improvement Value:$162,800
30%
Total Assessment$548,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,480+3.4%
2024$7,234+8.0%
2023$6,698+5.6%
2022$6,344+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953