Skip to content

738 Reeder RoadParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$106,418
Last Sale Date
Dec 20, 2012

Property Information

Block6904
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,419
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$417,900
52%
Improvement Value:$379,300
48%
Total Assessment$797,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,323+3.0%
2024$10,991+8.2%
2023$10,162+6.2%
2022$9,567-10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$106,418

From:

To:

Sq Ft2,419DeedBook 1359, Page 159NU CodeDoubtful title (14)Recorded4/16/2013

Property Sale

Sale
$332,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 8438, Page 254Recorded1/23/2002

Property Built

Built

Year Built: 1954