Skip to content

69 Fern PlaceParamus, NJ 07652

Built 1956

Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
Oct 14, 2022

Property Information

Block6907
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,398
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
42%
Improvement Value:$544,600
58%
Total Assessment$946,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,485+0.2%
2024$13,462+11.4%
2023$12,087+6.0%
2022$11,399+15.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$980,000

From:

To:

Sq Ft3,398DeedBook 4869, Page 189Recorded11/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 1956