Skip to content

E 79 Ridgewood AveParamus, NJ 07652

Built 1948

Last Sale Price
$481,000
Last Sale Date
May 26, 2021

Property Information

Block6910
Lot29
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SCBSG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,800
60%
Improvement Value:$218,500
40%
Total Assessment$546,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,735+6.0%
2024$7,299+18.2%
2023$6,176+6.9%
2022$5,776-5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$481,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 4245, Page 1521Recorded6/30/2021

Property Sale

Sale
$123,000

From:

To:

DeedBook 8039, Page 54NU CodeFamily (1)Recorded1/29/1998

Property Built

Built

Year Built: 1948