Skip to content

718 Sandor CourtParamus, NJ 07652

Built 2000

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Dec 3, 2013

Property Information

Block6910
Lot31
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF/B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,512
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,700
37%
Improvement Value:$672,700
63%
Total Assessment$1,065,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,204+4.4%
2024$14,564+7.6%
2023$13,535+5.9%
2022$12,786+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft2,512DeedBook 1586, Page 2089Recorded12/19/2013

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,401DeedBook 8268, Page 385NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/28/2000

Property Built

Built

Year Built: 2000