Skip to content

697 Seagull DriveParamus, NJ 07652

Built 1995

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Aug 23, 1995

Property Information

Block7201
Lot29
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,253
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,500
48%
Improvement Value:$399,000
52%
Total Assessment$766,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,904+2.9%
2024$10,592+7.1%
2023$9,886+5.3%
2022$9,391-5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$262,500

From:

To:

DeedBook 7816, Page 275NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/1/1995

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$1,980,000
DeedBook 7660, Page 876