Skip to content

665 Seagull DriveParamus, NJ 07652

Built 1995

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Nov 29, 2019

Property Information

Block7201
Lot37
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,704
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,100
44%
Improvement Value:$467,600
56%
Total Assessment$830,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,818+3.0%
2024$11,474+7.4%
2023$10,686+7.1%
2022$9,982-4.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft2,704DeedBook 3498, Page 1199Recorded2/11/2020

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft2,704DeedBook 8711, Page 528Recorded7/31/2004

Property Sale

Sale
$579,000

From:

To:

Sq Ft2,746DeedBook 8543, Page 786Recorded1/27/2003

Property Sale

Sale
$289,500

From:

To:

DeedBook 7778, Page 454NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/5/1995

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$1,980,000
DeedBook 7660, Page 876