Skip to content

684 Seagull DriveParamus, NJ 07652

Built 1995

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 9, 1995

Property Information

Block7201
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,543
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,400
42%
Improvement Value:$505,700
58%
Total Assessment$878,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,503+3.0%
2024$12,134+7.3%
2023$11,310+5.3%
2022$10,736-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 7810, Page 422NU CodeImproved post-assessment (7)

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$1,980,000
DeedBook 7660, Page 876