Skip to content

3 Pine AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1957
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2012

Property Information

Block408
Lot12
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM026

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,500
23%
Improvement Value:$140,300
77%
Total Assessment$181,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,572+6.6%
2024$5,229+12.7%
2023$4,641+3.9%
2022$4,467+4.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 6260, Page 323

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5939, Page 29

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 5743, Page 945

Property Sale

Sale
$95,500
DeedBook 4325, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1957