Skip to content

6 Oak AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1957

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 20, 2007

Property Information

Block408
Lot9
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM026

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,700
21%
Improvement Value:$154,800
79%
Total Assessment$195,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,992+6.6%
2024$5,623+12.7%
2023$4,991+3.9%
2022$4,803+4.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,628DeedBook 6491, Page 228

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5776, Page 911

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 3775, Page 332

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 2874, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1957