Skip to content

313 Washington BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1967

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Nov 28, 2006

Property Information

Block708
Lot11
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM055

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,877
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,100
19%
Improvement Value:$160,700
81%
Total Assessment$198,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,093+6.6%
2024$5,717+12.7%
2023$5,075+3.9%
2022$4,885+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$249,900

To:

Sq Ft1,877DeedBook 6450, Page 835

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 3800, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1967