Skip to content

1203 Connecticut RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1970

Last Sale Price
$296,000
Last Sale Date
Oct 20, 2025

Property Information

Block687
Lot11
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM054

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,004
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
30%
Improvement Value:$90,600
70%
Total Assessment$128,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,942+6.6%
2024$3,699+12.7%
2023$3,283+3.9%
2022$3,160+4.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$296,000

To:

Sq Ft1,004DeedBook 13794, Page 562

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,004DeedBook 13672, Page 6352

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft1,004DeedBook 13650, Page 4028Recorded12/14/2022

Property Sale

Sale
$76,950
DeedBook 4574, Page 237

Property Sale

Sale
$72,900
DeedBook 3503, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1970