Skip to content

503 N Carolina TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1975

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jul 9, 2024

Property Information

Block687
Lot10
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM054

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
21%
Improvement Value:$142,900
79%
Total Assessment$180,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,545+6.6%
2024$5,203+12.7%
2023$4,618+3.9%
2022$4,445+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,516DeedBook 13727, Page 6971

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,516DeedBook 13620, Page 4750Recorded6/28/2022

Property Sale

Sale
$166,500
DeedBook 13038, Page 5909

Property Built

Built

Year Built: 1975