Skip to content

517 N Carolina TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2023

Property Information

Block687
Lot3
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM054

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage900
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
31%
Improvement Value:$85,800
69%
Total Assessment$123,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,794+6.6%
2024$3,560+12.7%
2023$3,161+3.9%
2022$3,042+4.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 6545, Page 79

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 6383, Page 549

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 6146, Page 598

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 4854, Page 96

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 3223, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1970