Skip to content

337 Sassafras StBrowns Mills, NJ 08015

Built 2003

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Mar 22, 2024

Property Information

Block69
Lot9
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM005

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
20%
Improvement Value:$149,600
80%
Total Assessment$187,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,750+6.6%
2024$5,395+12.7%
2023$4,789+3.9%
2022$4,609+4.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,464DeedBook 13712, Page 2374

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 13358, Page 4554Recorded10/22/2018

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 6556, Page 523

Property Sale

SaleMulti
$151,875
DeedBook 6080, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 2003