Skip to content

1407 New York RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1965

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Sep 19, 1997

Property Information

Block693
Lot7
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM054

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,800
24%
Improvement Value:$115,900
76%
Total Assessment$152,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,430+7.0%
2024$4,142+6.2%
2023$3,898+3.9%
2022$3,752+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5476, Page 44

Property Sale

Sale
$72,900
DeedBook 3495, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1965